דף הבית >

> כתבה

חדשות הנדל"ן

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית

שיתוף‭:‬

MAIN
MAIN
MAIN

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית היא הגוף שמוביל את תחום ההתחדשות העירונית ברחבי המדינה. מטרתה של הרשות ובראשה עומד בימים אלו אלעזר במברגר, הייתה להגדיל משמעותית את מלאי הדירות בתוך הערים, במסגרת של שתי תוכניות התחדשות עיקריות – תמ"א 38 (חיזוק מבנים) ופינוי-בינוי. 

בשני העשורים האחרונים, ובייתר שאת בשנים האחרונות, הפכה ההתחדשות העירונית לתופעה פופולרית בשוק הנדל"ן המקומי. החשש מקריסת בניינים בשל רעידות אדמה, הזדקנות העיר ובריחת תושבים ממנה, וכמובן הזינוק במחירי הדיור לצד הקיטון בעתודות הקרקע הזמינות לבנייה חדשה, הוליד את הצורך לחדש מבנים ישנים, או להורסם ולבנות חדשים במקומם. 

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הוקמה ב-2016 בנסגרת חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שהתקבל באוגוסט 2016. "חוק זה מטרתו לקדם פעילות להתחדשות עירונית ולעודדה, להגדיל את היקף המימוש של מיזמים להתחדשות עירונית ולהאיץ את ביצועם לשם הגדלת היצע הדיור במרקם העירוני הבנוי, בשים לב לחשיבות שימור השטחים הפתוחים, ייעול השימוש בקרקע, חיזוק העירוניות, שיפור פני העיר ושיפור איכות החיים של התושבים לרבות מתן מענה הולם לצורכי האוכלוסייה המתגוררת במתחמים המיועדים להתחדשות עירונית, והכול, בין השאר, באמצעות הקמת רשות ממשלתית להתחדשות עירונית שתפעל בהתאם להוראות חוק זה", נכתב במטרות החוק. 

מטרות הרשות הן לקדם חקיקה שתיטיב עם פרויקטים של התחדשות, לאתר מתחמים המתאימים להתחדשות עירונית ולקדם פרויקטים במסגרתם, לממן תוכניות להתחדשות עירונית באזורים בהם הם לאו דווקא כדאיים כלכלית, להעניק הטבות לרשויות מקומיות שיבחרו במסלולים של התחדשות עירונית, וסיוע להתארגנות של דיירים שמעוניינים לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית. 

כך, באמצעות הרשות הממשלתית,  כל צלעות המשולש – דיירים, יזמים ורשויות מקומיות מרוויחות מהליך של התחדשות: הדיירים יקבלו דירות חדשות ומשודרגות מבלי שהשקיעו בכך כסף, ואף חשוב מכך – בניינים העמידים בפני רעידות אדמה. היזמים יקבלו הטבות בזכויות בנייה כדי לחדש או לבנות מחדש בניין. ואילו הרשויות המקומיות יזכו לחידוש פני השכונה, חידוש תשתיות והכנסת דיירים חדשים על אותו תא שטח, דבר שיגדיל את ההכנסות מארנונה. 

ברשות הממשלתית להתחדשות העריכו על פי תוכנית אסטרטגית לדיור שפרסמו, כי עד לשנת 2040 התחדשות העירונית תספק כשליש מהיצע הדירות בישראל, ואולם כבר ב-2022 היעד הזה הושג לאחר הבשלה של המאמץ הממשלתי המופעל להגדלת מלאי התכנון והמימוש של מיזמי התחדשות עירונית. כיום נחשבת הרשות ליזם התכנון הגדול בישראל של מתחמי התחדשות עירונית, ומלווה באופן פעיל באמצעות נציגיה בוועדות המחוזיות גם תוכניות שמקודמות על ידי גורמים בשוק הפרטי. עד סוף 2022 קיבלו תוקף כ-32 אלף יחידות דיור במיזמי התחדשות עירונית.

הרשות מורכבת ממספר אגפים: לשכת מנהל הרשות, המטה שכולל לשכה משפטית, חשבות ועוד, ואגף למדיניות, אגף לתכנון ואגף לקשרי קהילה. באתר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, ניתן לאתר את כל מתחמי ההתחדשות העירונית הקיימים שהוכרזו על ידי הרשות, וכך לדעת את קצב התקדמותם.

> הצג תגובות

< הסתר תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות שאולי יעניינו אותך

מבזקים

פועל נפגע מחפץ כבד – ונהרג

פועל כבן 50, נהרג באתר בנייה בסמוך ללוד. האיש נפגע מחפץ כבד, סבל מחבלה רב-מערכתית ופראמדיקים של מד"א נאלצו לקבוע את מותו במקום.

הצטרפו לניוזלטר של נדל"ן ניוז

וקבלו עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן ישירות למייל שלכם

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

תיאור‭ ‬התפקיד‭:‬ לחברת‭ ‬בנייה‭ ‬יזמית‭ ‬ומבצעת‭ ‬מהמובילות‭ ‬במשק‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מהנדס‭ /‬ת‭ ‬ביצוע‭ ‬בעל‭ /‬ת‭ ‬ניסיון‭ ‬בתחום‭. דרישות‭ ‬התפקיד‭: ‬ ‮- רישיון‭ ‬מהנדס‭ ‬ביצוע‭ / ‬בניין‭

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

לחברה‭ ‬יזמית‭ ‬בתחום‭ ‬הנדל‭"‬ן‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬בעל‭ ‬התפקיד‭ ‬יוביל‭ ‬את‭ ‬הפיתוח‭ ‬העסקי‭, ‬שווק‭ ‬ומכירה‭, ‬וניהול‭ ‬כלכלי‭ ‬של‭ ‬כלל‭ ‬תהליכי‭ ‬היזום‭ ‬בחברה‭…‬

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

לחברה‭ ‬יזמית‭ ‬בתחום‭ ‬הנדל‭"‬ן‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬בעל‭ ‬התפקיד‭ ‬יוביל‭ ‬את‭ ‬הפיתוח‭ ‬העסקי‭, ‬שווק‭ ‬ומכירה‭, ‬וניהול‭ ‬כלכלי‭ ‬של‭ ‬כלל‭ ‬תהליכי‭ ‬היזום‭ ‬בחברה‭…‬