דף הבית >

> כתבה

בנייה והנדסה

מנכ"ל מינהל התכנון: "צופים גל של פועלים זרים שיגיעו לארץ בחודשים הקרובים"

רפי אלמליח אמר בפורום Duns 100 כי יפעל לאישור כ-23 אלף יח"ד כחלק משיקום הדרום, וכי יוצע לממשלה להקים אפיק מקביל לוועדות המקומיות להוצאת היתרים. מנכ"ל אשדר ארנון פרידמן: "לא רואה איך את הפועלים הפלסטינים חוזרים בתקופה הקרובה"

שיתוף‭:‬

מנכ"ל מינהל התכנון רפי אלמליח בכנס (צילום: ניב קנטור)
מנכ"ל מינהל התכנון רפי אלמליח בכנס (צילום: ניב קנטור)
מנכ"ל מינהל התכנון רפי אלמליח בכנס (צילום: ניב קנטור)

מנכ"ל מינהל התכנון רפי אלמליח, סיפק כמה כותרות מעניינות בפורום Duns 100 השנתי שמקיימת דן אנד ברדסטריט עבור בכירי ענף הנדל"ן. בפורום עסקו בתמונת המצב בענף הנדל״ן על רקע מלחמת "חרבות ברזל", עלויות האשראי, גובה הריבית, העלייה ברמת הסיכון בענף, מצוקת כוח האדם, התחזית למחירי הדיור לשנת 2024, המהלכים המיידים לחילוץ הענף מהמשבר ועוד.

אלמליח אמר כי "אנו צופים גל של פועלים זרים שיגיעו לארץ בחודשים הקרובים. כדי להיערך לכך, מינהל התכנון בוחן בימים אלה הקמת מתחמי מגורים עבור הפועלים שיוקמו בקרבה לפרויקטים גדולים, באופן שמצד אחד יאפשר להאיץ את הבניה ולספק להם איכות חיים ומצד שני לא יפגע באוכלוסייה הקיימת".

כזכור, בעקבות אירועי 7 באוקטובר, הופסקה עבודתם של כ-90 אלף פועלים פלסטינים – רובם מיהודה ושומרון, וחלקם מרצועת עזה. כ-10,000 פועלים זרים עזרו את ישראל בשל המלחמה, כך נוצר מחסור של כ-100 אלף פועלים בענף שגם כך סובל ממחסור בעובדים. רק הבוקר פורסם כי חצי מאתרי הבנייה, טרם חזרו לעבודה – כשלושה חודשים וחצי לאחר פתיחת המלחמה.

לדבריו, השנה אישרנו שיא כל הזמנים 168 אלף יחידות דיור. למרות הרבעון האחרון שהיה קשה, הצלחנו לעמוד ב-170% מהיעד הממשלתי. אנחנו לא צופים שהעלייה ארצה תיפסק או שהאוכלוסייה תפסיק לגדול, ואנחנו ממשיכים בפעילות כדי שהשוק לא יסבול מחוסר היצע. המגמה תימשך גם בשנת 2024, בדגש על התחדשות עירונית תוך שמירה על השטחים הפתוחים, אישור כ-23 אלף יחידות דיור כחלק משיקום דרום הארץ. נביא לממשלה הצעה על אפיק מקביל לוועדות המקומיות, שיאפשר הוצאת היתרי בנייה על ידי רשות הרישוי הארצית במינהל התכנון, כדי לעמוד בלוחות זמנים סבירים יותר״.

מנהלת מחלקת האנליזה בדן אנד ברדסטריט, רויטל רוט אמרה: "שנת 2023 הייתה מורכבת לענף הנדל״ן, אחד מהענפים המרכזיים של כלכלת ישראל. כיום הענף מאופיין במחסור מתמשך בהיצע מול ביקושים גבוהים – אנו עדים ל-173 אלף יחידות דיור בלבד שנמצאות בבנייה בשלבי ביצוע שונים. בעקבות עליית הריבית במשק, מחירי הדיור הגבוהים ומס הרכישה למשקיעים, נצפתה האטה בביקושים – והמלחמה הפכה את ההאטה למשבר של ממש. בנוסף, קיים חוסר ענק בכוח אדם של לפחות 100 אלף עובדים פלסטינאים שאינם עובדים בישראל יותר, והפיגוע של אתמול העלה פעם נוספת את הנושא לסדר היום. עוד נושא הוא שוק השכירות, שבארץ מצוי ללא פיקוח אל מול השוק בעולם וזה מה שפורץ את השוק למחירים שמשתוללים ומציעים חוסר וודאות מוחלט לשוכרים. עכשיו יותר מתמיד, הענף זקוק להתערבות ממשלתית רחבת היקף כדי להתמודד עם כל האתגרים שנוצרו״.

משתתפי כנס דן אנד ברדסטריט (צילום: ניב קנטור)

לדברי מנכ"ל אזורים, רון אבידן, "2023 הייתה שנה קשה עם פגיעה בביקושים. צריך לזכור את המהלך המשפטי שניסו לעשות כאן, שהוציא רבבות לרחובות, פגע במורל והשפיע על הביקושים, ובווודאי על הביקושים מבחוץ. מה שרואים כרגע זו תוצאה של שנה שלמה, שהסתיימה באקורד כואב של מלחמה בסופה. ירידת המחירים היא לא כל כך מובהקת, אלא תנאי העסקאות היום הם יותר אטרקטיביים לרוכשים, ויש לזה השפעה – אם לא על המחיר, על רווחיות הקבלן לאור מחיר הכסף. כל חודש במדידת האינפלציה, הממשלה מבינה שהיא משלמת מחיר כבד על הרחקת המשקיעים מהשוק. אין דירה שעומדת ריקה, משקיע שקונה דירה, היא יוצאת מיד להשכרה. המחסור הכרוני בדיור להשכרה ישפיע גם על הדיור למכירה כי כל אחד מבין שבין פינוי בינוי להיצע דירות להשכרה יש קשר ישיר. אפשר להגיד טעינו ולתקן את המהלך שגרם לבריחה של המשקיעים".

מנכ"ל אזורים רון אבידן (צילום: תמר מצפי)

אבידן הוסיף כי "כל היזמים מבינים על בשרם שכשרשות מקומית רוצה לקדם היתר, היא מקדמת וכשלא היא מפעילה חסמים. יש דרך אחת להבנתי שעובדת תמיד וזה תמריצים וקנסות, מקלות וגזרים, את זה ראשי הערים מבינים וכשהם יודעים שמחכה להם תמריץ כספי להוצאת כמות מסוימת של יח״ד, הם עובדים בזה. כשהם לא יעמדו ביעדים הם יתייחסו לזה אחרת לגמרי".

מנכ״ל שיכון ובינוי תמיר כהן הוסיף: "למדינה אין שליטה על הבטון, אך המרכיב שהמדינה יכולה להתערב בו הוא מרכיב הזמן, בעיקר התכנון. אני פחות מתרשם שרשויות התכנון מאיצות את הפעילות שלהן, בטח בסביבת ריבית גבוהה, והזמן שלוקח להכין את היחידות למכירה, הוא יותר מדי ארוך – בטח במצב חירום. הייתי מצפה שוועדות התכנון יאיצו יותר את העבודה, כדי לאפשר לשחרר את הפקק שייווצר. אנו צריכים להיות מוכנים עם יותר היתרי בנייה ויותר תב"עות מאושרות, אם הקצב של התכנון יגבר אולי הדירות שנתחיל לבנות היום נמכור ב-2026-2027. ענף הנדל"ן יכול להוציא את מדינת ישראל מהמשבר".

ואילו מנכ"ל אשדר ארנון פרידמן, אמר כי "כמו כל דבר בענף הנדל״ן, אין פתרונות קסם. אני לא רואה איך בטווח הקצר מביאים לישראל אלפי עובדים זרים, אבל אם יביאו אלפי עובדים כל חודש, זה יכול לתת פתרון למצוקה. אנו שומעים את הוויכוחים שיש ואת המחלוקות בנוגע לפועלים הפלסטינאים, ואני מבין את היתרונות והחסרונות, אבל אני לא רואה שבתקופה הקרובה הם יחזרו".

מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, אמר כי "יש סל של פתרונות שנדרשים לענף. לצערי אני לא רואה אף אחד שבא ומטפל בזה. נקודת האור היא הצורך של האנשים, אנו רואים את זה בעיקר בהתחדשות עירונית. אנו מבינים את הצורך הגובר בממ"דים וקיים שיתוף פעולה הרבה יותר גדול עם מרבית הרשויות המקומיות, אבל צריך להבין את המגבלות. קיים כיום חוסר בתקנים, חוסר אפשרות לשלם לאותם אנשים, מס הרכישה צריך טיפול ממשלתי שחסר לנו אותו, במיוחד בימים האלה, חסרה היד המכוונת והמתכללת".

מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים (צילום: שירן כרמל)

מנכ״ל קרסו נדל"ן, דן פרנס אמר: "שנת 2023 הייתה שנת הסתגלות – השוק היה צריך להתרגל לסביבת הריבית במהירות ובעוצמה. השוק הזה ידע להתנהל בסביבות ריבית יותר גבוהות, היה תהליך של גמילה וראינו איך השנה זה קורה מחדש. אנחנו מוכרים מוצר צריכה בסיסי שכל משק בית זקוק לו. הביקושים קיימים והם הולכים וגדלים והקונים היו צריכים לעשות את ההתאמות שלהם ולהתאים את כושר הקנייה החדש שלו למוצר שהוא יכול לרכוש. דווקא בתקופת המלחמה ראינו התאוששות יפה בביקושים ובכמות העסקאות שנעשו, אני אופטימי לגבי השוק שלנו".

דן פרנס, מנכ"ל קרסו נדל"ן (צילום: לני בן בשט)

מנכ"ל גב-ים, אבי יעקובוביץ' טען כי "עיקר הפעילות שלנו בגב-ים היא עם חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות הגדולות בעולם. חשוב לציין שמדובר בחברות הטכנולוגיות טיר 1 שנמצאות בישראל, המרחיבות את הפעילות בישראל ונסמכות על ההון האנושי האיכותי היוצא מפס הייצור של היחידות הטכנולוגיות בצבא, על האקדמיה והן יודעות את זה. על בסיס כוח האדם הן מקימות את מרכזי הפיתוח הגדולים ביותר של החברות מחוץ לארה״ב, במת״ם בחיפה, בהרצליה ובתל אביב. אנחנו בתקופה המטלטלת את כולם ויכול להיות שחלק מהדברים נמשכים יותר זמן אבל פס הייצור ממשיך, חברות הטכנולוגיה לא מוותרות על ישראל, מרכזי הפיתוח הן ליבת הפעילות של אותן חברות בארץ. בפארק ההייטק מת״ם חיפה ישנם 380 אלף מטר, הכל מלא – זו תמונת ראי של שוק ההייטק במדינת ישראל, שום פרויקט לא נעצר וחלק גדול מהפרויקטים שבבנייה כבר עם הסכמים חתומים – אותן חברות הן פה כדי להישאר".

> הצג תגובות

< הסתר תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות שאולי יעניינו אותך

מבזקים

פועל נפגע מחפץ כבד – ונהרג

פועל כבן 50, נהרג באתר בנייה בסמוך ללוד. האיש נפגע מחפץ כבד, סבל מחבלה רב-מערכתית ופראמדיקים של מד"א נאלצו לקבוע את מותו במקום.

הצטרפו לניוזלטר של נדל"ן ניוז

וקבלו עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן ישירות למייל שלכם

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

תיאור‭ ‬התפקיד‭:‬ לחברת‭ ‬בנייה‭ ‬יזמית‭ ‬ומבצעת‭ ‬מהמובילות‭ ‬במשק‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מהנדס‭ /‬ת‭ ‬ביצוע‭ ‬בעל‭ /‬ת‭ ‬ניסיון‭ ‬בתחום‭. דרישות‭ ‬התפקיד‭: ‬ ‮- רישיון‭ ‬מהנדס‭ ‬ביצוע‭ / ‬בניין‭

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

לחברה‭ ‬יזמית‭ ‬בתחום‭ ‬הנדל‭"‬ן‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬בעל‭ ‬התפקיד‭ ‬יוביל‭ ‬את‭ ‬הפיתוח‭ ‬העסקי‭, ‬שווק‭ ‬ומכירה‭, ‬וניהול‭ ‬כלכלי‭ ‬של‭ ‬כלל‭ ‬תהליכי‭ ‬היזום‭ ‬בחברה‭…‬

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

לחברה‭ ‬יזמית‭ ‬בתחום‭ ‬הנדל‭"‬ן‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬בעל‭ ‬התפקיד‭ ‬יוביל‭ ‬את‭ ‬הפיתוח‭ ‬העסקי‭, ‬שווק‭ ‬ומכירה‭, ‬וניהול‭ ‬כלכלי‭ ‬של‭ ‬כלל‭ ‬תהליכי‭ ‬היזום‭ ‬בחברה‭…‬