דף הבית >

> כתבה

בנייה והנדסה

מתחילת מלחמת "חרבות ברזל": הוגשו 2,790 בקשות לבניית ממ"ד בפטור מהיתר

2,606 בקשות שהוגשו לפיקוד העורף, נגעו לבתים עד שתי קומות, והשאר למוסדות חינוך. עד כה אושרו 2,201 בקשות. סא"ל משה שלמה מפקע"ר אומר כי נבחנת הרחבת הוראת השעה גם לבניינים גבוהים יותר – כגון בנייני רכבת ועדיין, מעל 1.6 מיליון דירות בישראל לא ממוגנות

שיתוף‭:‬

ממ"ד בבנייה (צילום: גיא ליבוביץ' - מפקח בנייה)
ממ"ד בבנייה (צילום: גיא ליבוביץ' - מפקח בנייה)
ממ"ד בבנייה (צילום: גיא ליבוביץ' - מפקח בנייה)

ארבעה חודשים לאחר החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, לאשר בניית ממ"ד בפטור מהיתר, ונראה שהמהלך הצליח. על פי נתוני פיקוד העורף, עד כה הוגשו 2,790 בקשות לבניית ממ"ד, מהן אושרו 2,201, והשאר נמצאות עדיין בטיפול.

על פי נתונים שפורסמו, כ-62% מהדירות בישראל אינן ממוגנות תקנית, ובמספרים – כ-1.6 מיליון דירות. מדובר על דירות בבניינים שנבנו לפני 1992, אז נקבעה החובה לבנות ממ"דים בדירות, בעקבות מלחמת המפרץ. בחלק גדול מהבניינים גם אין מקלטים, ודייריהם נאלצים להגיע למקלט ציבורי, או להסתתר במקום הכי מוגן האפשרי במרחב המגורים שלהם.

בעקבות ירי הטילים המאסיבי על ישראל בשבועות הראשונים, נקבע בתקנות התכנון והבנייה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר) כהוראת שעה למשך שנה, מ-26 באוקטובר 2023, כי יינתן פטור מהיתר בנייה עבור הקמה של מרחב מוגן דירתי. ואולם, מדובר על ממ"דים עבור בניינים נמוכים עד שתי קומות: עבור יחידת דיור שאין מעליה או מתחתיה יחידת דיור נוספת, או יחידת דיור במבנה שאינו עולה על שתי קומות מעל פני הקרקע. ההחלטה הזו נבעה מהצורך לספק מיגון זריז ככל האפשר במבנים בהם יכולת ההתגוננות נמוכה יותר מאשר בבניינים נמוכים, בהם יכולים למשל הדיירים לתפוס מחסה בחדר המדרגות.

באותה ישיבה גם הוחלט על פטור מהיתר לבניין ממ"דים במוסדות חינוך – בתי ספר וגני ילדים. "מוסד חינוך כהגדרתו בתקנות הפטור, שאין לו מרחב מוגן או שהמרחב המוגן המצוי בו אינו נותן מענה כנדרש לפי תקנות ההתגוננות האזרחית", כפי שנכתב במסמך שהפיץ פיקוד העורף למהנדסים.

מבין 2,790 הבקשות שהוגשו מאז פרסום הוראת השעה בסוף אוקטובר, 2,606 נגעו לבניית ממ"דים למגורים, בעיקר בבתים פרטיים. מכלל הבקשות לממ"דים בבתים, אושרו 2,082 ו-524 עדיים בטיפול. עבור מבני חינוך, הוגשו 184 בקשות, מהן 119 אושרו ו-74 בטיפול. יש לציין כי חלק מהבקשות מתייחסות ליותר ממ"ד אחד, כך שמספרי הממ"דים עצמם גבוהים מאלה.

פיקוד העורף הכין 42 סוגי תצורות של ממ"ד שמוצגות באתר הפיקוד, כך שמגיש הבקשה צריך רק "לשתול" את הממ"ד בתוכנית, ולשלוח לאישור פיקוד העורף.

בכנס ה-14 לבנייה ולתשתיות שקיים איגוד המהנדסים בתל אביב, אמר סא"ל משה שלמה, ראש ענף הנדסה בפיקוד העורף, כי בפיקוד העורף עובדים על מענה גם לבנייה רוויה של שלוש וארבע קומות, כמו למשל בתי רכבות משנות ה-50 וה-60, להם אין פתרונות מיגון. נראה מדבריו כי המטרה היא לאפשר פטור מהיתר גם לבניינים אלה, שסובלים ממחסור במקלטים בנייניים, בניגוד לבניינים גבוהים יותר משנות ה-70 וה-80 שכבר נבנו עם מקלטים.

לדבריו, מאז תחילת המלחמה, פעלו פיקוד העורף וגופי התכנון להגדלה משמעותית של פתרונות המיגון לאוכלוסייה, בנוסף לאותו פטור מהיתר להקמת ממ"דים בבניינים נמוכים ובמוסדות חינוך. "אושר התיקון לתמ"א 40/א/1 שהיה בדרום ובצפון, והורחב לכל המדינה (הקלה בקבלת היתר להוספת ממ"ד, א"כ); תיקנו את תקנות פיקוד העורף והגדלנו לתשעה מ"ר ושטח המבואה הוגדל לחמישה מ"ר. אז אם מציבים ממ"ד בחוץ, צריך חיבור בין הבית הקיים לבין הממ"ד שיספק מענה לפתיחת דלת הממ"ד; ותיקון תקנון התכנון והבנייה לגבי הוספת חדר רטוב – שירותים וכיור לממ"ד. ראינו ב-7 באוקטובר שאנשים התבצרו שעות בממ"דים. יחד עם הממשלה הצלחנו לתקן את התקנות – רק לצפון ולדרום". לדבריו, כעת אישור להקמת ממ"ד מתקבל תוך 14 יום ("והיו מקרים שגם תוך יום, אבל 14 ימים זה בפקודה", אמר, א"כ).

> הצג תגובות

< הסתר תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות שאולי יעניינו אותך

מבזקים

סניף חדש לסאקרה בפתח תקווה

רשת הקוסמטיקה סאקרה פותחת סניף שלישי בפתח תקוה, בקניון הכיכר בכפר גנים. שטחו של הסניף החדש בו הושקעו כ-650 אלף ש', הוא 120 מ"ר.

נפל עם בובקאט ממשאית – ונפצע

גבר כבן 30 נפצע הבוקר קל בתאונת עבודה בירושלים. האיש נפל עם בובקאט (מחפרון זעיר – כלי הנדסי) ממשאית ונחבל בגפיו ובפלג גופו העליון.

הצטרפו לניוזלטר של נדל"ן ניוז

וקבלו עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן ישירות למייל שלכם

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

תיאור‭ ‬התפקיד‭:‬ לחברת‭ ‬בנייה‭ ‬יזמית‭ ‬ומבצעת‭ ‬מהמובילות‭ ‬במשק‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מהנדס‭ /‬ת‭ ‬ביצוע‭ ‬בעל‭ /‬ת‭ ‬ניסיון‭ ‬בתחום‭. דרישות‭ ‬התפקיד‭: ‬ ‮- רישיון‭ ‬מהנדס‭ ‬ביצוע‭ / ‬בניין‭

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

לחברה‭ ‬יזמית‭ ‬בתחום‭ ‬הנדל‭"‬ן‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬בעל‭ ‬התפקיד‭ ‬יוביל‭ ‬את‭ ‬הפיתוח‭ ‬העסקי‭, ‬שווק‭ ‬ומכירה‭, ‬וניהול‭ ‬כלכלי‭ ‬של‭ ‬כלל‭ ‬תהליכי‭ ‬היזום‭ ‬בחברה‭…‬

דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬

לחברה‭ ‬יזמית‭ ‬בתחום‭ ‬הנדל‭"‬ן‭ ‬דרוש‭/‬ה‭ ‬מנהל‭/‬ת‭ ‬פיתוח‭ ‬עסקי‭ ‬בעל‭ ‬התפקיד‭ ‬יוביל‭ ‬את‭ ‬הפיתוח‭ ‬העסקי‭, ‬שווק‭ ‬ומכירה‭, ‬וניהול‭ ‬כלכלי‭ ‬של‭ ‬כלל‭ ‬תהליכי‭ ‬היזום‭ ‬בחברה‭…‬